Халогенна група:

демонстрационни и лабораторни експерименти  

В края на работата си по темата ще:

  • планирате демонстрации и лабораторни опити с прости вещесва и съединения на халогенните елементи.
  • ще спазвате теника на безопасност при работа с тях
  • ще планирате учебната дейност на учениците във връзка с тези опити. 

                                        

Работата с простите вещества на халогените в лабораторни условия е винаги опасна. Необходимо е строго спазване на техниката за безопасност. Много колеги избягват тези трудни за изпълнение и опасни експериметни. В същото време уроците за халогенната група без опити се превръщат в досадно и скучно писане на уравнения.

Един вариант за подобряване на тази ситуация е използването на видеоклипове. В тях се виждат добре ефектите и признаците при реакциите. Клиповете могат да се спират в определени моменти за коментиране на наблюдаваното или за отговори на въпроси от учителя, или от учениците. 

При желание учителят може да направи екпериментите с хлор и йод доста по-лесно. Необходимо е само повече въображение и познаване на безопасните начини за работа. 

По-долу са поставени връзки към видеоклипове, които можете да ползвате при вашата работа по тази тема. Използвайте ги при решенията на задачите. 

Получаване на хлор. Свойства на хлора

В лабораторни условия хлор се получава от твърди калиев перманганат или кманганов диоксид и концентрирана солна киселина. При този окислително редукционен процес се отдаля хлор, като реакцията е екзотермична. Повишаването на нейната скорост става със слабо загряване. В клипа можете да видите действаща апаратура за получаване на хлор в лабораторията на Учебно-научната лаборатория по химическо образование във ФХФ на СУ. 

himia1.flv

Получаването на хлор може да стане и само в колба - плоскодънна или ерленмайерова. Малко количество - половин лъжичка - твърдо вещесво се поставя в колбата и се залива с концентрирана солна киселина. Веднага се покрива с часовниково стъкло. Отделящият се хлор изпълва колбата, повишаването на температурата в някои случаи разширява газовете в нея и часовниковото стъкло се повдига. Така може да се демонстрира външния вид на хлора. 

За представяне на неговото избелващо дейстие може да се използва тази колба изпълнена с хлор - виж клип

Взаимодействието на хлор с водород е много ефектен опит, но изисква апарат за прекъснато получаване на водород. Ако такъв липсва в клас, е по-подходящо да се демонстрера с видеоклип - тук.

Взаимодействието на хлор с метали също е подходящ експеримет. Ако сте получили хлор в адна колба и сте изследвали неговото избелващо действие можете да ползвате колбата с хлор и за тови опит. Ето вариант на опита - взаимодействие на натрий с хлор - изпълнен в лабораторията на Учебно-научната лаборатория по химическо образование във ФХФ на СУ - тук. Желязо с хлор - тук.

По-голямата активност на хлора спрямо брома и йода се демонстрира в урока за прости вещества на халогенните елементи. В тази случай е дабре да имате хлорна вода, но за това трябва да го получите и да барбутирате хлор във вода. Опитът може да се извърши и с белина, получава се същият резултат. Ето вариант на опита с хлорна вода - тук

Техника на безопасност при получаване и събиране на хлор

При получаването на хлор повишената температура в реакцинната смес води до отделяне на малки количества хлороводород. за това се налага пречистване на получената газова смес. Какво е пречистващото вещество в промивната стъкленица в първия клип на тази страница? Как най-лесно и евтино ще се пречисти хлора от хлороводород. Оставяме отговорите на тези въпроси на Вас. Веществото е лесно достъпно и се открива навсякъде около нас.

 В края на апатурата за получаване на хлор е поставена колба, в която хлора барбутира и се неутрализара. Какъв е състава на разтвора в тази колба? Явно е на вещество, с което хлорът активно реагира и така се предпазваме от вредното му действие по време на експеримента.

 

Хлороводород и солна киселина

Един от най-нитересните опити в химията е хлороводородния фонтан. Първата част от него е получаване на хлороводород от сух натриев хлорид и к. сярна киселина. При тези условия двете вещества реагират за разлика от техните водни разтвори. Получава се хлороводород. Използва се апарура за получаване на газ от твърдо вещество и течност:

Изследване на свойствата на солната киселина

Тази серия експерименти се прави обикновено от учениците. Могат да се включат както в часа за нови знания, така и в лабораторно упражнение. 

Необходими са  само статив с епруветки, солна киселина, метали - цинк, мед, магнезий, меден оксид, натриева основа и сребърен нитрат. Вие сами ще съставите работен лист за тези опити за вашите ученици в една от задачите по темата. Тук можете да видите клип с неутрализация.

Други халогени

В темите за халогенните елементи можете за изплозвате и други експерименти. Някои от тях задължително ще прdвите и в лабораторията:

Взаимодействие на алуминий с йод - тук

Взаимодействие на бром с алуминий - тук 

 

 

 

 

Zuletzt geändert: Donnerstag, 20. November 2014, 13:23