Schema della sezione

    • Папката съдържа ресурси: как става записването на обучавани в Мудъл; как се работи в средата Мудъл; кои са инструментите в Мудъл и за какво служат.

    • Накратко посочете:

      -вашите имена

      -научния ви ръководител

      -темата на вашата дисертация

      -какви са вашите очаквания към курса

    • Целта на презентацията е да вербализира вашето намерение за осъществяване на дисертационното изследване. Вие може да изберете как да представите проекта си за дизайн. За ориентир може да използвате  публикуваната в курса примерна презентация. За всеки случай съм я приложила към писмото ми. Ако решите, може да използвате и друг подход, който сметнете за подходящ. Имате пълна свобода! Позволила съм си да публикувам папка с изработени презентации от ваши колеги, участници в предишни курсове. Но, моля, предизвикателството е вие да откриете онзи начин, по който да представите проекта си за дизайн въздействащо, запомнящо се!

      В структурно отношение е добре да са представени:

      *Темата на дисертацията,

      *Имената на дисертанта/дисертантката

      *Ключови моменти в концепцията

      *Методология

      *Понятиен апарат

      *Изследователски въпрос/ проблем

      *Цел и задачи на изследването, свързани с решаването на проблема

      *Хипотеза/догадка

      *Изследователски процедури за решаване на проблема и проверка на догадката, ако има такива

      *Очаквани резултати/ дискусия/ изводи

       

       

    • Папката съдържа презентации на проекти за дизайн на бъдещи дисертационни изследвания на участници в курса. Те са само стимул за търсене на собствени пътища за решаване на собствения изследователски проблем на всеки докторант!

    • Презентацията ориентира за възможно представяне на проекта за дизайн.

    • Предмет на консултацията в петък 3 юни 2023

      Уважаеми колеги – докторанти!

      В петък, 3-ти юни, имате възможност да зададете въпроси относно проекта за дизайн на дисертация. Ще разискваме какво се очаква да предадете като краен резултат от посещението в курса. Ще коментираме и база данни за електронните библиотеки, както и допълнителни ресурси, за които има папка.  

      За целта, моля запознайте се с ресурсите, които са представени в началото на курса, както следва:

      1. Насоки за изготвяне на презентация за проект на дизайн на бъдеща дисертация.
      2. По желание разгледайте в папката презентации, изготвени от ваши колеги, участници в предишни курсове.
      3. Ако решите, използвайте образеца за презентация, който е публикуван.

      В края на курса към темата „Допълнителни ресурси” има файл с информация за най-популярните бази данни, електронни библиотеки с дисертации.

      И накрая, имам една приятелска молба . Ще ви изпратя на електронната поща на всеки един от вас въпросник за самооценка на дигиталната компетентност. Много ви моля да го попълните. Там има информация и за самото понятие дигитална компетентност. Тази информация може да ви бъде полезна.

      Срокът за предаване на презентациите е 25 юни. 3-ти юли е краят на сесията. Има две възможности за предаване на проекта ви. Едната е да го публикувате там, където е заданието, в Мудъл. Ако се затрудните или не ви е ясно, моля използвайте електронната поща и ми го пратете.  При нужда или желание може да ми пишете или да поискате онлайн консултация. След 18-ти юни може и присъствено да проведем желаната консултация.

      Сърдечно

    • Уважаеми колеги- докторанти!

       Заданието, с което приключва участието ви курса, се състои в изготвяне на презентация или файл, във формат по ваша преценка. Целта е да представите проект за бъдещата ви дисертация, като следвате насоките, използвате образеца на презентации  или просто изберете ваш начин. С този продукт всъщност ще се удостовери завършването на курса. Курсът е отворен за постоянно посещение, за евентуални консултации или просто за продуктивни разговори на академични теми, а и не само на академични теми:)))

      Крайният срок е 30 юни.

    • Презентацията е за същността, функциите и жанровете на академичното писане. Представят се фазите в структурата на речева дейност писане. Коментират се изисквания към научния дискурс и научния текст. Накратко се представят изисквания към междутекстовостта в научния дискурс и изисквания за цитиране.

    • Папката съдържа ресурси за критическото мислене и неговото приложение.

    • Файлът представя презентация за отношението между езиково обучение и езиково образование.

    • Файлът съдържа анотация за дисертацията на Татяна Ангелова на тема "Работа над микротекста на занятията по български език 5-7 клас". Въз основа на информацията от анотацията, се опитайте да се ориентирате за методологията, изследователския проблем, хипотезата, приносите и изводите от изследването.

    • Текстът е превод от руски език. Моля, опитайте се да откриете каква връзка има с темата на курса. Изпратете във форума вашите предположения и аргументи.

    • В анотацията  от прикачения файл  е посочено коя е темата на дисертацията, кой е изследователският въпрос, какви процедури са използвани за решаването му, каква е хипотезата, подлежаща на проверка. Възможно е изследователският въпрос да се декомпозира на въпроси или да има повече от един въпрос. Възможно е догадката да бъде повече от една. Не се страхувайте да мислите!

      Въз основа на това, което извлечете като информация, се опитайте да набележите: освен темата на вашата дисертация, изследователския ви въпрос, възможна догадка или хипотеза, която проверявате.

      Набележете въпроси, които изникват.

    • Файлът е на английски и представя накратко как се прави изследователски проект. Илюстративен материал за дискутиране.

    • Връзката препраща към електронна публикация на изследване върху тема "Езиковите нагласи и вариантност в устната реч (върху материал от национална представителна анкета), финансирано от сектор НИД и фондация "Фокус". Автор на текста е проф. Красимира Алексова, преподавателка във Факултета по славянски филологии от Катедрата по български език.

    • Файлът представя възможен дизайн на методическо изследване върху оценяването в обучението по български език.

    • Файлът (на английски език) представя текст на прието предложение за участие в международна конференция, посветена на изучаването на първи език в Дания, 3-5 юни 2015 г.

    • Статията е посветена на така наречения washback effect или предопределящ ефект в тестовото оценяване. В нея ключово място има декомпозирането на хипотезата на микрохипотези.

    • Презентацията илюстрира разбирането за избор на възможен  дизайн за изследване върху проблемите на националното външно оценяване.

    • Файлът съдържа фрагмент от отлично защитена магистърска теза, в която е използвана техниката за декомпозиране на хипотезата. Показано е чрез изводите кои микрохипотези се потвърждават и кои - не. Използвана е програма за обработка на данни CITAS.

    • Предмет на занятието в петък, 24 –ти  март, е връзката между изследователски въпрос, неговия вероятен отговор / хипотеза, структура на научното изследване.

      За целта, моля, запознайте се с файловете:

      1. 1.      Структура на научното изследване (в е-курса при тема Същност и функции на проучванията в образованието; както и при тема Дизайн на методическото/педагогическото изследване ). Опитайте се да определите какви връзки има между изследователски въпрос и вероятен отговор или хипотеза. Възможен е и друг подход, опитайте се да откриете връзките между изследователския въпрос и хипотезата, а след това да откриете тяхното място в структурата на научното изследване.
      2. 2.      Насоки за идентифициране на изследователския въпрос
      3. 3.      Статия за така наречения предопределящ ефект или Washback effect в тестовото оценяване. В нея са представени микрохипотезите, на които се декомпозира хипотезата за Washback effect.
      4. 4.      Фрагмент от магистърската теза на Малина Милева, в който е представено декомпозирането на микрохипотези.

      Вашата задача е да анализирате може ли да използвате за нуждите на вашето дисертационно изследване тези постановки за връзка между изследователски въпрос, хипотеза, структура на научното изследване.

    • Предметът на дискусии за събота,7 април, е връзката между изследователски въпрос, цели, задачи, процедури за изследване.

      Предишният път се оформиха поне две становища за хипотезата. Едното е, че тя е научно предположение, догадка за отговора на изследователския въпрос. Беше изказано мнение, че хипотезата е иманентна за дадено изследване. Подкрепям такова разбиране. Но не ми се иска да използваме хипотезата като „прокрустово ложе”J))Другото становище е, че може да се „заобиколи” хипотезата, за да се избегне опасността от „нагласяне на анализа към нея”. Такова „нагласяне” е пример за спекулативен подход. Под спекулативен подход схващам ситуацията с изследването, когато доминира реториката за сметка на науката.  

                  Иска ми се да поставя такъв въпрос към вас. Ако във вашата дисертация липсва хипотеза, то ще има ли теза? Каква е разликата между двете понятия?

                  Ще ви предложа да помислите за това, кой подход е за предпочитане, според вас? Индуктивният – от частното към общото, от изследователския материал към неговото концептуализиране. Или дедуктивният- от теоретични постановки, които се прилагат в хода на анализа, опитно се проверяват как действат.

                  На трето място има молба да представите какви цели и задачи са възможни за решаване във вашия дисертационен труд. А след това да обсъдим с какви процедури може да бъдат реализирани.

                  Моля, използвайте като ресурси:

      Идентифициране на изследователски въпрос

      Идентифициране на ресурси за неговото проучване

      Моля, обърнете специално внимание на насоките за идентифициране на изследователския въпрос и  списък с изследователските процедури.

    • Предмет на занятието в събота , 22 април, е дискусията за дизайна на бъдещото изследване, който включва: връзката между методология, теза, цели и задачи на изследването, възможни изследователски процедури и очакваните резултати от изследването, вероятни приноси от изследването.

      Опорни моменти в дискусията:

      1. Моля, обърнете внимание на разликата между възможна структура на научното изследване и възможна структура на дисертацията – колко глави и всяка глава с какво ще се занимава
      2. Какво е методология, каква е разликата между методология и методи на изследване, каква е ролята на методология в изследването, какво е нейното  място в структурата на дисертацията
      3. Каква е връзката между методология и терминологичен апарат
      4. Какво значи концепция за дисертацията, какво значи дизайн на дисертацията.

      За целта използвайте файловете:

      *Структура на научното изследване

      *Списък с изследователски процедури

      *Изследователски проект (на английски език) към тема „Дизайн на научното изследване”

      *Насоки за идентифициране на изследователския въпрос

      В папката Специфика на научния дискурс към темата „Дизайн на научното изследване”

      Моля, намерете файловете  

      А. link how to read scint article.doc

       Как да се чете научна статия, на английски език в Ютуб

       

       

      Б. nasoki za analiz na sm str chlenene.doc

      В който се коментират техники за представяне на теоретични постановки, рефериране.

      Набележете възможни въпроси, свързани с вашето дисертационно изследване.

       

      Моля, накрая да обсъдим с кои изследователски процедури предпочитате да започнем да се занимаваме от другия път. Вж. списъка.

    • Днешното занятие ще бъде посветено на тестовото оценяване и изготвянето на изследователски инструментариум за него. По-конкретно ще говорим за тестова спецификация и за това, как се изготвя. Ще коментираме и оценяване на текстове като изследователска процедура. За целта моля, разгледайте ресурсите по темата Оценяване на речеви продукти.

    • Файлът представя резюме върху изследователски проблем, свързан с изучаване на речеви жанрове в училище. Като използвате информацията, опитайте се да определите изследователския въпрос, както и процедурите, предпочетени за неговото решаване. Постигнато ли е функционално съответствие между компонентите на дизайна на изследването?

    • Файлът съдържа списък на названията на научни проекти, одобрени за работа през 2016 година. Опитайте се да определите научните области,  обслужвани от изследователските проекти. По кои ключови думи и изрази се ориентирате?

    • Файлът съдържа списък на изследователски процедури

    • Статията представя научно изследване на колеги от Бургаския свободен университет доц. д-р Татяна Коцева, доц. д-р Йонка Балтаджиева. Проучването има образцов дизайн и предлага продуктивни идеи за това, какво да се изследва, как да се изследва, какъв анализ на данните се прави и до какви изводи се достига.

    • Папката съдържа материали за осъществяване на литературно изследване. Може да представлява интерес за колегите, които осъществяват подобно проучване.

    • Файлът съдържа полезна информация за двата типа изследвания. В края на текста има и речник на термините, вкл. на английски език. Материалът е авторски, от дневника на Филип Петров. Вътре във файла е посочена връзката към материала. 

      C, PHP, VB, .NET

      Дневникът на Филип Петров

    • Статията разглежда проблема за спецификата на ученическия дискурс, като се основава на социолингвистични и методически постановки.  Интерес представлява подходът към проучване на речевото поведение на пишещия ученик.

    • Статията от Никола Чолаков е посветена на темата "Дискурс и езиково обучение".

    • Статия е посветена на прилагането на дискурсен анализ при проучване на писмени ученически текстове. Специално внимание е обърнато на т.нар. фреймове, които се идентифицират и анализират в ученически съчинения.

    • Файлът съдържа текста на предговора към Българския асоциативен речник (с авторски колектив П. Балтова, А. Ефтимова, А. Липовска, Кр. Петрова), съответно Славянския асоциативен речник (с авторски колектив Ю. Караулов, Е. Тарасов, Н. Уфимцева -ръководител  ) С. 2003. В предговора има разяснения за спецификата на асоциативния експеримент като изследователска процедура.

    • Файлът съдържа инструкция за транскрибиране на устна реч, както и кратки насоки за използването на инструкцията. Прилаган е за обработка на устна разговорна реч от екипи на лингвисти от Катедрата по български език.

  • Папката съдържа допълнителни ресурси за процедури като латентен семантичен анализ (на английски език  ), клъстърен анализ  (на български език).

  • Очакван резултат от посещението на курса е създаване на проект за дизайн на бъдещата дисертация, в който е обоснован изборът на изследователски процедури. Вж. за по-подробна информация заданието по-горе.

  • Анкетата се попълва от докторантите, но е предназначена за преподавателя, който да се ориентира за резултатността от проведения курс:))))))

  • Новата програма ChatGPT е достатъчно умна, за да издържи престижни изпити за висшисти - макар и не с особено високи оценки.

    Според професори от тези училища новият мощен чатбот с изкуствен интелект наскоро е издържал изпитите по право в четири курса в Университета на Минесота и още един изпит в Училището по бизнес в Уортън към Университета на Пенсилвания, пише CNN.

    За да проверят колко добре ChatGPT може да генерира отговори на изпитите за четирите курса, преподавателите в Юридическия факултет на Университета в Минесота наскоро оцениха тестовете на сляпо. След като попълни 95 въпроса с избор между няколко отговора и 12 въпроса за есе, ботът се представи средно на ниво студент C+, като получи ниска, но положителна оценка и по четирите курса.

    Всеки има собствено мнение за Chat-GPT и изкуствения интелект. Инженерите и предприемачите виждат в него нова граница: смел нов свят за изобретяване на продукти, услуги и решения. Социолозите и журналистите са притеснени, като един от известните автори на NYT Езра Клайн го нарича "машина за информационна война".

    Какво е Chat-GPT?

    Най-просто казано, тази технология (както и много други подобни) е нещо, което често се нарича "езикова машина", която използва статистика, обучение с подсилване и обучение под наблюдение, за да индексира думи, фрази и изречения. Въпреки че няма реална "интелигентност" (не знае какво "означава" дадена дума, но знае как се използва), тя може много ефективно да отговаря на въпроси, да пише статии, да обобщава информация и др.

    Двигатели като Chat-GPT са "обучени" (програмирани и подсилени) да имитират стилове на писане, да избягват определени видове разговори и да се учат от вашите въпроси. С други думи, по-усъвършенстваните модели могат да дават страхотни отговори, когато задавате повече въпроси, и след това да съхраняват наученото за други